Το άγαλμα του Βατικιώτη Θαλασσινού
![Το άγαλμα του Βατικιώτη Θαλασσινού](https://lakonia.mobi/media/images/1.618/7-35000/L/article-2132-33857.L.jpg)
Το ορειχάλκινο άγαλμα βρίσκεται στο κέντρο της Νεάπολης, στο ύψος της κεντρικής προβλήτας και είναι το σύμβολο της πόλης. Το έχει φιλοτεχνήσει ο γλύπτης Βαγγέλης Μουστάκας, κατά την διετία 1993-1994, και είναι αφιερωμένο στη μνήμη και την αιώνια δόξα του Βατικιώτη Θαλασσινού. Το άγαλμα παριστά ναυτικό έτοιμο να ρίξει το αρμίδι (λεπτό σχοινί), για να δέσει το πλεούμενό του.