Ναός Μεταμόρφωσης του Σωτήρος
![Ναός Μεταμόρφωσης του Σωτήρος](https://lakonia.mobi/media/images/1.618/12-60000/L/article-2115-62231.L.jpg)
Κάτω από το Οίτυλο, δίπλα σε έναν βράχο από ερυθρωπό πωρόλιθο, βρίσκεται ο ναός του Σωτήρος με ψηλό οκτάπλευρο τρούλο και ψηλά παράθυρα χωρισμένα στο μέσον.
Πρόκειται για έναν σταυροειδή, τρουλαίο ναό Ελλαδικού τύπου. Η δυτική του στοά προστέθηκε αργότερα και είναι πλέον ερειπωμένη, ενώ οι λιγοστές τοιχογραφίες της χρονολογούνται κατά τον 15ο αιώνα.
Ο επισκέπτης μπορεί να δει τα εντοιχισμένα, εσωτερικά και εξωτερικά, αρχαία μάρμαρα, καθώς και τους δωρικούς κίονες, στοιχείο που φανερώνει την προύπαρξη αρχαίου ναού στην ίδια θέση. Δυστυχώς, εσωτερικά και εξωτερικά, ο ναός είναι ασβεστωμένος. Τέλος, το νέο κτίσμα είναι του 13ου αιώνα.