Σύλλογος Σπαρτιάτες Δρομείς
![Σύλλογος Σπαρτιάτες Δρομείς](https://lakonia.mobi/media/images/1.618/13-65000/article-5842-62718.jpg)
Ο «Σύλλογος Σπαρτιάτες Δρομείς» ιδρύθηκε το 2015 και εδρεύει στην πόλη της Σπάρτης. Στόχος του Συλλόγου είναι η ανάπτυξη του μαζικού αθλητισμού και η διάδοση του φίλαθλου πνεύματος («ευ αγωνίζεσθαι») μέσα από την άθληση.
Κάθε χρόνο, ο Σύλλογος διοργανώνει αγώνες διαφορετικών αποστάσεων (Sparta City Ultra, Sparta City Night κ.α.) και ενημερωτικά σεμινάρια, ενώ συμμετέχει ενεργά και σε διάφορα δρώμενα της πόλης και του νομού.