Σωματείο Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες Νομού Λακωνίας
![Σωματείο Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες Νομού Λακωνίας](https://lakonia.mobi/media/images/1.618/13-65000/article-5843-62724.jpg)
Το «Σωματείο Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες Νομού Λακωνίας» ιδρύθηκε το 1999 στη Σπάρτη. Στόχος του Συλλόγου είναι η υποστήριξη των ατόμων με ειδικές ανάγκες, καθώς και η ένταξή τους στο κοινωνικό σύνολο.
Μεταξύ άλλων, ο Σύλλογος πραγματοποιεί εργαστήρια προσομοίωσης κινητικότητας τυφλών, ενώ παράλληλα, οι συμμετέχοντες στη δράση ενημερώνονται για θέματα, όπως είναι η γραφή και η ανάγνωση των τυφλών, οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι με αναπηρία στην καθημερινότητά τους κ.α.